X
 25.11.2022 Наука

Погледнете ги неверојатните фотографии направени од историската мисија „Орион“ на Месечината

„Орион“ на НАСА стигна до Месечината оваа недела - фасцинантен почеток на мисијата „Артемида 1“.

Помина речиси повеќе од една недела од 25-дневната мисија „Аретмида 1“ на Месечината, а снимките се спектакуларни и интригантни, како и што се очекуваше.

НАСА има големи планови за следните години, но сè започнува со „Артемида 1“ и првиот голем тест на нејзината капсула „Орион“.

Погледнете какви фотографии направи токму ова вселенско летало.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Gizmodo.com
Фото: NASA
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука