X
 27.03.2019 Живот

„Игра на троновите“ ве испраќа во лов на железниот трон!

„Игра на троновите“, поточно Ејч-би-о, ве испраќа на навистина возбудлив лов.

Луѓето навистина се возбудуваат кога станува збор за играта криенка. Затоа, Ејч-би-о одлучи да го однесе концептот до екстремност, па постави 6 железни престоли на тајни локации низ светот нудејќи извонредни докази во едночасовни видеа од 360 степени за нивните локации. Еден трон е во шума, а друг се чини дека се наоѓа во пустина. Има и ледени локации, со малку индиции што би можеле да помогнат да се идентификува областа.

Досега се пронајдени четири трона: во Шведска, Шпанија, Бразил и Велика Британија. Останаа уште два трона, вклучувајќи и еден на ледена локација. Некои мислат дека се наоѓа некаде во Канада, додека други во Исланд.

- Седум сезони гледавте како ликовите лажат, крвават и се жртвуваат за железниот трон. Како што се приближува последната сезона, останува едно прашање: Колку далеку би оделе вие? - пишува Ејч-би-о во врска со предизвикот.

Шведскиот фотограф Џонатан Витблом од Кируна, Северна Шведска, отишол навистина далеку за да пронајде еден од троновите во шведската пустина.

- Ги видов видеата на „Јутјуб“ што покажуваат дека поставиле трон во дивината. Ми беше позната околината на тронот поставена на север. Ја спакувавме опремата, облековме облека соодветна за зима во северниот дел на Шведска, седнавме во автомобил и возевме еден час додека не стигнавме до локацијата. Кога стигнавме, сакав да бидам сигурен дека тронот е таму, па зедов трон и го упатив до местото каде што мислев дека се наоѓа. Го забележав истиот момент бидејќи се забележува веднаш дека голем трон не припаѓа на планината - раскажува тој.

1
Сликата на Џонатан

За да стигнат до тронот, тие морале да пешачат низ тешкиот и длабок снег. Биле изненадени кога стигнале на локацијата бидејќи имало тим од камермани и фотографи кои сакале интервју и фотографии со нив.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот