X
 09.07.2017 Култура

Уметник создаде реплика на Партенон од 100,000 забранети книги

Aргентинскиот уметник Марта Минуин создала монументална реплика на грчкиот Партенон од 100,000 примероци од забранети книги. Според неа, градбата симболизира отпор кон политичката опресија.

knigi

Партенонот на книгите во Касел, Германија е дел од фестивалот за уметност „Документа 14“. Со помош на студентите од Универзитетот Касел, Минуин успеала да собере над 170 наслови на книги кои биле или се забранети во различни земји од целиот свет, и ја конструирала репликата.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура