X
 27.07.2021 Живот

Дејан Георгиевски освои медал на Олимпијадата во Токио

Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски се пласира во финалето на турнирот во таеквондо на Олимпијадата во Токио и со тоа си загарантира освојување сребрен медал. Георгиевски во полуфиналето го победи Дион Кјо од Кореја со 12:6 и денеска му останува уште финалната борба за златен медал.

Георгиевски во денешното финале (14.45) ќе се сретне со Владислав Ларин, кој во полуфиналето беше преубедлив против Кинезот Сун со 30-3.

Георгиевски денеска реди само победи. Првин го победи противникот од Брегот на Слоновата Коска, Сејду Гбане, со 9-4, а претходно утринава, на стартот од турнирот, направи чудо совладувајќи го светскиот првак Алба Кастиљо со 11-8.


 Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски се пласираше во финалето на турнирот во таеквондо на Олимпијадата во Токио и со тоа си гарантираше освојување на сребрен медал. Георгиевски во полуфиналето го победи Дион Кјо од Кореа со 12:6 и денеска му остануваше уште финалнната борба за златен медал.
Георгиевски во денешното финалето (14.45) тој ќе се сретне со Владислав Ларин, кој во полуфиналето беше преубедлив против Кинезот Сун со 30-3.
Георгиевски денеска реди само победи. Првин го победи противникот од Брегот на Слоновата Коска Сејду Гбане со 9-4, а претходно утринава, на стартот од турнирот, направи чудо совладувајќи го светскиот првак Алба Кастиљо со 11-8.


Насловна фотографија: Фрипик
Подготвил: Н.П.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот