X
 27.09.2022 Политика

Бил Гејтс за новата закана за човештвото: Би можела сѐ да доведе до крај

Бил Гејтс обично се фокусира на прашања како што се сиромаштијата и заразните болести преку својата хуманитарна фондација, но постои уште еден проблем кој му е на ум. Станува збор за поларизацијата на американската политика.

- Признавам дека политичката поларизација би можела сè да доведе до крај, ќе имаме непостојани избори и граѓанска војна. Немам искуство со тоа. Нема да ги пренасочувам своите пари на тоа бидејќи не би знаел како да ги потрошам - изјавил Гејтс неодамна.

Според него, политичката поларизација оди рака под рака со ширењето дезинформации.

- Поларизацијата и недостигот на доверба се проблем. Една од најпродаваните книги минатата година беше книгата од Роберт Кенеди во која се вели дека сакам да заработувам пари и да убивам милиони луѓе со вакцини. Добро се продава - додал тој.

Гејтс е цел на многубројни теории на заговор и покрај тоа што тој и неговата поранешна сопруга Мелинда Френч Гејтс донирале милијарди за истражување, развој и испорака на вакцини преку нивната фондација.

- Луѓето бараат едноставни решенија, вистината понекогаш е здодевна - изјавил Гејтс.

Тој додал дека генерално е оптимист за иднината, но растечката поларизација во САД, особено во политиката, му го ослабува оптимистичкиот поглед.

Извор: Bizlife
Насловна фотографија: Facebook
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Политика