X
 29.01.2023 Живот

Митови за емоционалното прејадување

Ако сте емоционален прејадувач, најверојатно јадете за да се справите со стресот и тагата, да ја зголемите радоста и да си овозможите чувство на удобност. Но, со текот на времето, прејадувањето предизвикува зголемување на телесната тежина, срцеви заболувања, дијабетес и многу други здравствени проблеми. Еве митови и факти за емоционалното јадење кои ќе ви помогнат да сфатите како се справувате со стресните фактори, разочарувањата и другите емоции во животот.

Јадењето е активност за да се чувствувате добро

ВИСТИНА
: Но, добивате само три минути „поправка“. Студијата во „Journal of Appetite“ тестирала колку долго трае „добро да се чувствувате“ од, на пример, консумирање чоколадо. Резултатот е дека удобноста и блаженството траат само 3 минути. 3 минути!

Чувството на вина за јадењето торта влијае врз слабеењето

ВИСТИНА:
Тортата плус чувството на вина е еднакво на помалку губење на тежината. Тортата е утешителна храна која често се поврзува со чувство на вина и грижа или задоволство и уживање. Во едно истражување, оние што држеле диета кои ја поврзувале тортата со „вина“ наспроти „прослава“ имале помали шанси да изгубат тежина. Оние што држеле диета и имале позитивни чувства, како што е прославата со торта како утешителна храна, имале поголема веројатност да ослабат. Вината може да ги попречи вашите напори.

Сите се борат со истите желби

ЛАГА
: Храната за утеха не е меѓукултурна. Мислите дека чоколадото е глобална храна за да направи луѓето да се чувствуваат подобро? Тоа не е така. Луѓето во различни земји бараат утеха во различна храна. Во Јапонија, мисо супата, окају (оризова каша што се служи кога децата се болни) и рамен се популарни намирници за утешување. Во Индија тоа се самоса, полнет чипс од компири кој се служи со зачинет намаз. Во Италија тоа се свежи тестенини или њоки од компири.

Мажите и жените копнеат по различна утешителна храна

ВИСТИНА:
Има полова разлика. Истражувањата покажуваат дека мажите претпочитаат топла, утешителна храна поврзана со оброците (се мисли на парче месо или супа), додека жените претпочитаат храна која обично се смета за ужина (како чоколадо и сладолед).

Сите посакуваме позната утешителна храна

ВИСТИНА
: Од навика избираме утешителна храна. Кога сме под стрес, се враќаме на храната што често ја јадеме - здрава или не. Истражувачите кои ги следеле прехранбените навики на студентите за време на испитите забележале дека при кулминацијата на стресот, студентите почесто ги избираат грицките што ги јадат редовно. Потребно е помалку размислување и труд за да се избере веќе позната храна.

Хормоните ја поттикнуваат желбата за чоколадо

ЛАГА:
ПМС не предизвикува хормонални желби за чоколадо. Може да кажете дека вашите хормони ве тераат да сакате чоколадо во тој период од месецот, но 80 проценти од жените во менопауза сè уште пријавуваат желба за чоколадо и покрај тоа што повеќе немаат циклуси. Експертите веруваат дека нашата желба за утешителна храна, во комбинација со стресот за нашиот циклус, нè принудува да се свртиме кон културолошки наметнат начин на справување. Со други зборови, очекуваме дека чоколадото ќе помогне, па почнуваме да копнееме по него, не затоа што хормоните нè водат до него.

Ритуалот е утешителен

ВИСТИНА:
Ритуалот создава удобност и уживање. Дали јадете утешителна храна на одреден начин? На пример, дали прво го јадете шлагот од колачот или секојпат го преполовувате сендвичот со путер од кикиритки? Повеќето од нас имаат одредени начини на кои јадат. И има наука зад добрите чувства што ги добиваме од овие мали ритуали. Студија во списанието „Psychological Science“ открива дека не само оние што правеле ритуал додека јаделе ги чувствуваат тие добри чувства - тие и повеќе уживале во јадењето отколку луѓето што едноставно си ја консумирале храната без примена на одреден ритуал.

Јадењето е емоција

ВИСТИНА: Не е само вкусот. Често мислиме дека утешителната храна има добар вкус поради тоа колку е добро чувството откако ќе се изеде јадењето. Иронично, истражувачите во „Journal of Clinical Investigation“ можеле да ги предизвикаат истите чувства со инјектирање раствор на база на маснотии директно во стомакот на учесниците. Потоа, истражувачите предизвикале тага и откриле дека групата која добила раствор на база на маснотии всушност имала намален одговор на мозокот на тага, при извршените МРИ-тестови, отколку групата што примила лажен или плацебо-раствор. Оние на кои им бил инјектиран растворот за „утеха“ едноставно не се чувствувале толку лошо. Ова ги натерало истражувачите да заклучат дека нешто биолошко се активира во стомакот што испраќа сигнали до мозокот за да се чувствуваме добро.

prejaduvanje
Фото: Freepik

И среќните луѓе се прејадуваат

ВИСТИНА:
И добрите и лошите чувства предизвикуваат емотивно јадење. Дури и добрите чувства предизвикуваат желба за утеха со храна. Всушност, посреќните луѓе имаат поголема веројатност да се прејадуваат во споредба со несреќните луѓе - факт што не е добро познат.

Пилешката супа е добро друштво

ВИСТИНА
: Пилешката супа е утешителна и го намалува чувството на осаменост. Еве зошто - една студија во „Psychological Science“ покажала дека луѓето што јаделе пилешка супа се чувствувале помалку осамени додека ја јаделе - дури можеле да смислат повеќе поврзувачки зборови за нивните чувства додека ја јаделе. Со други зборови, ако ја јадете супата додека разговарате со некого, поуспешни сте во поврзувањето со него. Храна за удобност = утешителни чувства = удобност покрај другите.

Секогаш сакаме утешителна храна

ВИСТИНА:
Утехата и удобноста се важни. Само погледнете ги типичните „последни оброци“ нарачани од затворениците осудени на смрт: 67% избрале пржена храна, 66% избрале десерти. Искрено, дали некој е изненаден што сакале калорична утешителна храна?

Познатата храна е утешителна далеку од дома

ВИСТИНА:
Една студија спроведена на студенти кои студираат во странство покажала дека јадењето позната храна за утеха обезбедува емоционална поддршка, носејќи „вкус на домашната“ удобност и евоцирајќи спомени.

Парите не се важни кога станува збор за утешителна храна

ЛАГА:
Макароните не се утеха за оние што немаат многу финансии. Луѓето со средни приходи кои не се борат со плаќање храна, често ја наведуваат популарната вечера со макарони и сирење како утешителна храна. Но, тоа е сосема спротивно за оние што не се сигурни како ќе платат за нивниот следен оброк. Овој вкусен оброк во кутии толку често се донира во шпајзовите за храна, што ризикува да стане монотон главен производ за примателите, засилувајќи го нивниот недостиг на економска моќ и избор во нивните оброци.

Оние што се на диета се најсклони кон утешително јадење

ВИСТИНА
: Оние што се на диета се најсклони кон емоционално јадење. Истражувачите веруваат дека луѓето што се изложени на ризик за емоционално јадење за време на стрес имаат висок индекс на телесна маса (БМИ), изразуваат „ниски“ или „тмурни“ чувства и имаат висока реактивност на кортизол (реакција на телото на стрес). Но, истражувањата покажуваат дека обидот за повлекување и практикување воздржаност обично резултира со контраефект!

Утешителноста зависи од дозата

ВИСТИНА:
Кога на емоционалните јадачи им давале чоколадо, оние што зеле мала доза немале промени во расположението. За жал, всушност биле потребни многу големи количества чоколада за да се подобри расположението, а како што дознавме во првиот наведен мит, тоа е краткотрајна активност „за да се чувствувате добро“!

Автор: Сузан Алберс Боулинг
Извор: Health4mom.org

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот