X
 29.01.2023 Образование

Ова е најпопуларниот јазик за учење на „Дуолинго“ во Македонија во 2022

„Дуолинго“ е една од најпопуларните бесплатни апликации за учење странски јазик. Таа нуди разни дневни задачи и постепено го зголемува нивото за учењето да дава резултати.

Компанијата што стои зад апликацијата објави извештај за најпопуларните јазици во светот по држави. Извештајот е за 2022 година.

Објавила и мапа на светот која го покажува најпопуларниот јазик за учење во земјите. Англискиот јазик е најпопуларен за учење во дури 119 држави, но не и во Македонија. Според мапата, најпопуларен јазик за учење во Македонија е германскиот.Извор: Moj faks
Насловна фотографија: Twitter
Подготвил: Драгана Петрушевска
Тагови:

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование