X
 29.04.2020 Здравје

Денеска има 38 оздравени пациенти - три града во Македонија имаат само по еден заболен

Вкупно 38 оздравени пациенти од Ковид-19 регистрирал денеска Институтот за јавно здравје, соопшти Министерството за здравство. По градови во Скопје -19, Тетово -3, Струга -9, Битола -4 и Гостивар -3. Во изминатите 24 часа се направени 279 тестирања, а потврдени се 21 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје -7, Куманово -6, Прилеп -4, Тетово -1, Пехчево -1, Делчево -1, Струга -1.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починал пациент од Скопје на 50 години, хоспитализиран на 6 април, кој 17 дена бил на механичка вентилација. На клиниката за онкологија починал пациент на 51 година од Прилеп, чиј позитивен резултат на Ковид-19 пристигнал вчера.

Вкупниот број на дијагностицирани во нашата земја изнесува 1.442, бројот на оздравени пациенти е 627, на починати е 73, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 742. Досега во земјата се направени вкупно 16.050 тестирања за Ковид-19.

Последната дистрибуција по градови е следна:

- Скопје - 493
- Куманово - 384
- Дебар - 51
- Штип - 34
- Прилеп -147
- Тетово - 76
- Струга - 66
- Велес - 69
- Битола -19
- Охрид -15
- Кавадарци - 5
- Гостивар -17
- Гевгелија - 4
- Струмица - 2
- Крива Паланка - 5
- Радовиш - 4
- Крушево - 3
- Кочани - 28
- Пробиштип - 2
- Кичево - 2
- Неготино - 7
- Демир Хисар - 1
- Македонски Брод - 2
- Пехчево - 2
- Делчево - 1
- Валандово - 1
- Виница - 2

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје