29.07.2019 Здравје

Изгореници од сонце - итен случај за на лекар

Изгорениците од сонце се итен случај за на лекар

Појавата на изгореници од сонце на телото секогаш се третира како итен случај.
-Не треба воопшто да се чека и ако имате изгореници од сонце со меури и болка или, пак, покачена температура. На лекар треба да се појде и ако имате исипување на телото по мачкање со крем за заштита од сончевото зрачење – вели Бисеркоска-Атанасовска.
За децата важат истите препораки како и за возрасните – комплетна сенка, соодветна облека и капчиња, убаво намачкани со крем за детска и бебешка кожа со поголем заштитен фактор.
Појавата на изгореници од сонце на телото секогаш се третира како итен случај.
-Не треба воопшто да се чека и ако имате изгореници од сонце со меури и болка или, пак, покачена температура. На лекар треба да се појде и ако имате исипување на телото по мачкање со крем за заштита од сончевото зрачење – вели д-р Лидија Бисеркоска-Атанасовска, дерматовенеролог.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Здравје