X
 29.08.2018 Живот

Матеј и неговиот тим освоија злато и сребро на Светски натпревар за дебатирање, а отидоа сами и без ментор

Во Македонија дефинитивно има талентирани и амбициозни деца кои со огромна храброст го покажуваат своето знаење низ целиот свет. Еден од нив е Матеј Ѓорчески, 13-годишно момче од Скопје. Тој заедно со својот јуниор тим, составен од уште двајца ученици од Македонија - Андреа Смокварска и Матеј Бошковски, освои златен и сребрен медал на светскиот ученички натпревар во Барселона, на кој сами се пријавиле и сами отишле, без ментор.

Деца.мк ни ја пренесува приказната на Матеј, прочитајте ја во целост на ОВОЈ ЛИНК

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот