X
 29.09.2021 Живот

Хорор-филмовите може да бидат добри за менталното здравје

Не може секој да гледа хорор, но за оние што можат, овие филмови може да имаат изненадувачки поволности за менталното здравје. Додека луѓето најчесто одбегнуваат да гледаат хорор-филмови пред спиење, токму тоа им помага на други подобро да заспијат.

Ким Вонг-Шинг пишува за „Си-нет“ дека за овој феномен има и научно објаснување. За многу луѓе, хорор-филмовите помагаат да се ослободат од анксиозноста. Истражување на Колтан Скривнер, докторанд на Универзитетот во Чикаго, открило дека луѓето што имаат проблеми со анксиозност почесто сакаат да гледаат хорор-филмови од другите.

На некои од овие луѓе хоророт може да им помогне да се ослободат од чувство на тензија и се начин на кој може да се фокусираат на филмот наместо на работите што ги прават анксиозни во реалноста.


Фото: Pixabay

Хорор-филмовите сепак се филмови, иако гледачот често чувствува силни емоции и страв, па лицата со анксиозност се чувствуваат безбедни бидејќи може да контролираат кога да го паузираат филмот. Понатаму, обожавателите на хорор-филмови често имаат интерес да учат за ситуации кои може да бидат опасни.

За време на пандемијата, кога жители низ светот забележуваа зголемено на ниво на анксиозност и депресија, истовремено е забележан и раст на популарноста на хорор-филмовите. Истражувањето на Скривнер покажало и дека обожавателите на хорор-филмови се ментално поцврсти за време на пандемијата.

Извор: Cnet
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот