X
 30.04.2024 Уметност

Погледнете ја уличната уметност на Бенкси во Газа

Улиците на Газа се преполни со урнатини од уништените згради и објекти, меѓутоа на овие урнатини се појавува неочекувана фигура: разиграно маче украсено со црвена панделка.

Овој скапоцен камен од улична уметност не е ништо друго туку препознатливиот допри на Бенкси, кој додава малку забава на пејзажот на пустош.

Мачето на Бенкси, со своето крзно и љубопитните широко отворени очи, е еден вид на отпорност среде хаос, како да вели: „Имам девет животи, така што ни оваа урнатина не може да ме уништи!“.

Сепак, урнатини наоколу раскажуваат подлабока, потажна приказна за градот кој ги носи лузните на конфликтот.

На само една слика, Бенкси успева да ја долови потресната реалност на Газа и да ја посипи со надеж и хумор: горчливо-сладок спој на уметност што нуди моментално бегство, истовремено повикувајќи нè да не заборавиме. 

Извор: Streetartutopia.com
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност