X
 30.09.2020 Здравје

Брз тест што ќе ви покаже колку добро се движи вашиот 'рбет

Вашиот 'рбет може да изгледа како да е во прилично добра форма. Можеби нема да забележите ништо во текот на вежбањето или работниот ден што би ве натерало да размислите поинаку. Но, сето тоа подгрбавување навистина може да си го земе својот данок - без разлика дали седите на вашиот лаптоп или гледате видеа на вашиот телефон - и може да влијае врз вашата подвижност повеќе отколку што сфаќате.

Но, овој едноставен тест може да ви каже многу за вашиот 'рбет.

Физикалниот терапевт Џо Гамбино вели дека здравиот 'рбет е 'рбет што се движи. Тој неодамна сподели две вежби за подвижност на 'рбетот што ќе ви овозможат да почувствувате колку е подвижен вашиот 'рбет.

- Вежбите нудат одлични повратни информации за тоа колку добро се движи вашиот 'рбет - напиша тој на неговиот инстаграм-профил.
 
Вежбите се прилично лесни за правење. Во првата вежба треба да го потпрете грбот на ѕидот, со рацете прекрстени преку градите, а прстите на рамената. Полека вртете ја главата кон земјата, а потоа вратете ја главата потпрена на ѕидот, како што е прикажано на видеото подолу.


Во втората вежба застанете свртени кон нешто што можете да го гушнете со рацете, на пример, столб. Завиткајте ги рацете околу него. Потоа, држејќи ги петиците на подот и вашите прсти од нозете малку подигнати, полека подигнувајте го погледот кон таванот колку што можете повеќе додека градите ви се потпрени на столбот.


- Кога ги изведувате овие вежби, обидете се да поместите еден сегмент од 'рбетниот столб и направете што е можно повеќе флексија - вели тој.

Постои голема шанса да се чувствувате прилично затегнати и понеподвижни отколку што мислевте дека ќе бидете додека ги изведувате овие вежби. Освен ако веќе редовно правите вежби за подвижност на 'рбетот. Ако е таков случајот, ова е поголема причина да почнете да ги применувате овие вежби во вашата дневна рутина.

Силниот и флексибилен 'рбет спречува болки во вратот и во рамото, вкочанетост и повреди. За среќа, никогаш не е доцна да почнете да го подобрувате здравјето на 'рбетот - понекогаш ви треба само мал повик за будење за да почнете.

Извор: Wellandgood.com
Фото: Screenshot/Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје