X
 29.05.2017 Забава

Тест за интелигенција кој малкумина знаат да го решат

На социјалните мрежи се појави тест за кој авторите тврдат дека може да покаже кој е гениј. На Фејсбук тој има повеќе од три милиони споделувања, но малкумина го имаат погодено точниот резултат.

Смислата на тестот е со помош на формулата x+y=(x-y)*(x+y) да се открие кои два броја го даваат збирот 123. За да го пронајдете одговорот, морате првин да ја проучите таблицата, односно, методологијата која е потребно да ја користите. Доколку не можете да го најдете одговорот, погледнете го видеото во кое е објаснувањето и решението на тестот кој го полуде интернетот.

Подготвил: М.Д.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава