X
 30.11.2023 Наука

Свиркачи тврдат дека ЦИА досега открила 9 вонземни летала

Американски разузнавачки агенти пронашле најмалку девет потенцијално вонземни летечки објекти, од кои две биле целосни, според сознанија на британскиот таблоид „Дејли мејл“.

Тајните операции, наводно, биле организирани од Канцеларијата за глобален пристап, огранок на Дирекцијата за наука и технологија на ЦИА, основана во 2003 година. Изворите ги откриле деталите за различните околности околу пронаоѓањето на овие вонземни летала.

Што тврдат неименуваните извори?

Изворите откриваат дека се пронајдени девет летала, од кои седум имаат оштетување, веројатно од падот, но две се недопрени. Според изворите, ЦИА користи софистициран систем за откривање неидентификувани летечки објекти (НЛО) дури и кога тие се маскирани.

Еден од изворите ја опишал улогата на Канцеларијата за глобален пристап, која им овозможува на американските оперативци пристап до ограничените области низ целиот свет. Оваа агенција, во координација со други владини единици, игра клучна улога во запленувањето на потенцијално вонземни летала.

Неименуван извор, исто така, откри дека ЦИА дејствува како менаџер за обновување по падот на секое НЛО. Собраните радиоактивни материјали се испраќаат до националните лаборатории на американското Министерство за енергетика, додека нерадиоактивните материјали и леталата, наводно, им се предаваат на изведувачите на одбранбената авијација.

Извор: Daily mail
Насловна фотографија: Freepik
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука