X
 31.01.2020 Живот

Д-р Ице Дојранлиев цела деценија беше единствен педијатар во Гевгелија. Работеше на 4 работни позиции

Д-р Ице Дојранлиев до неодамна беше единствениот педијатар во Гевгелија. Така, подолго од една деценија ги лекува дечињата од овој град и од околината. И не работи само во ординација, туку и во гевгелиската болница, каде што е ангажиран кога ќе дојде ново бебе на свет. Но и кога бил загрозен животот на некое дете, па „летале“ со брза помош да го спасат во некој поголем центар, додека по пат го контролирал здравјето на малечкото, кога и минути биле пресудни...
- Телефонот нонстоп ми ѕвони. А јас на секој му одговарам - вели д-р Дојранлиев.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот