X
 31.03.2020 Здравје

44 новозаболени од коронавирус во земјава

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од Ковид-19 починаа двајца мажи, едниот на возраст од 45 години од Куманово, другиот на возраст од 78 години од Дебар. И двајцата претходно имале хронични заболувања.

Во изминатите 24 часа направени се 392 тестирања, а потврдени 44 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Куманово – 23, Скопје – 11, Тетово – 4, Битола- 3, Струга – 2 и Прилеп – 1.

Починатиот од Куманово, според Министерството за здравство, имал дијабетес, атријална фибрилација, хипертензија и обезност, додека починатиот од Дебар имал ХОБ (хронично опструктивен бронхит) и хипертензија и примал терапија за двете хронични заболувања.

Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 денеска изнесува 329 лице. Според местото на живеење, досега случаи на Ковид-19 се регистрирани во:

• Скопје- 175
• Дебар – 47
• Куманово – 47
• Штип- 14
• Тетово – 10
• Прилеп – 10
• Струга – 7
• Велес – 6
• Битола – 4
• Охрид – 3
• Кавадарци – 2
• Гостивар – 1
• Крива Паланка – 1
• Струмица – 1
• Гевгелија – 1

– Од 392 направени тестови во изминатото деноноќие, 262 се направени преку ИЈЗ, 26 преку Ветеринарен факултет, 24 преку лабораторијата Биотек и 80 преку болницата „Филип Втори“ (Жан Митрев). Досега се направени вкупно 3.518 тестови за Ковид-19 – велат од Министерството.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје