X
 31.07.2022 Живот

Места за капење со одличен квалитет на водата во Европа

Неодамна „Еуростат“ ги објави податоците за тоа кои крајбрежни места за капење во Европа имаат одличен квалитет на водата, а Хрватска го зазеде првото место на листата.

Според извештајот, околу 99,2 отсто од набљудуваните места за капење низ Хрватска се оценети како одлични, што значи дека се безбедни за капење.

Најновото тестирање во Хрватска покажа дека Личко-сењската, Задарската и Шибенско-книнската жупанија се три жупании каде што резултатите на тестовите на сите мерни станици и места за капење покажале дека морето е со одличен квалитет за капење.

kapenje
Фото: Twitter

На второ место се наоѓа Малта, каде што 96,6 отсто од испитаните области за капење се оценети како одлични.

На трето место се најде Грција со 95,8 отсто, а потоа следуваат Словенија, Шпанија, Кипар, Белгија и Португалија.

Извор: b92.net | Eurostat
Фото: Eurostat
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот