27.01.2024 Живот

Оваа европска земја е прогласена за најзелена

Во револуционерно истражување спроведено од експерти oд „Хемсол“, Норвешка се најде на првото место како најзелена земја во Европа поставувајќи импресивен репер за одржливост. Истражувањето, кое користело податоци од Европската агенција за животна средина, проектот „Одисе-Муре“ и Институтот за енергија, истражуваше различни фактори на животната средина за да ги одреди врвните еколошки нации во Европа.

Норвешка ја презеде посакуваната титула за најзелена земја во Европа со извонредна оцена од 73,30 од вкупно 100. И покрај предизвиците, како што се високите емисии на јаглероден диоксид по глава на жител и огромните обработливи површини, Норвешка се издвојува по својот втор најголем удел на обновлива енергија на листата.

Посветеноста на норвешката влада за одржливост на животната средина се протега на глобално ниво. Преку билатерални и мултилатерални партнерства, Норвешка вети значителна финансиска поддршка, посветувајќи до 3 милијарди норвешки круни годишно за зачувување на тропските шуми и подобрување на благосостојбата на заедниците зависни од нив.

На второто место се најде Австрија, водена од еколошки свесниот избор на јавниот превоз на граѓаните. Австрија го зазеде првото место во патничкиот сообраќај во јавниот превоз во Европа, со што покажа силна посветеност на намалување на јаглеродот.

Како потписник на Парискиот договор, Австрија се истакна и во стапките на рециклирање, позиционирајќи се како фаворит во еколошките практики. Со оцена од 68,89, Австрија е светол пример за одржливо живеење.

Финска го зазеде третото место, поттикнато од нејзиното неодамнешно донесување на новиот Закон за климата, кој стапи во сила на 1 јули 2022 година. Законот утврдува строги цели за намалување на емисиите за 2030 и 2050 година, при што целта на Финска е јаглеродна неутралност до 2035 година.

Посветеноста на финската влада за долгорочна одржливост е очигледна во нејзините амбициозни цели, вклучително и намалување на емисиите за 60 отсто до 2030 година, со аспирација за 95 отсто до 2050 година. Посветеноста на Финска на одговорност за животната средина ѝ даде 62,31 поени и третото место.

Исланд гордо го зазема четвртото место на листата и може да се пофали со една од најниските стапки на емисии на јаглероден диоксид во првите 10. Со силен акцент на обновливите извори на енергија, Исланд се стреми кон јаглеродна неутралност пред 2040 година, усогласувајќи ги своите цели со Парискиот договор.

Со Шведска се заокружуваат првите пет најзелени земји во Европа, користејќи ја високата стапка на шумски површини и вториот најдобар удел во користење обновлива енергија. Шведска постави амбициозна цел да ги елиминира нето-емисиите на стакленички гасови до 2045 година, нагласувајќи ја итноста за справување со климатските промени. Поради нејзината посветеност, таа доби 62,05 поени од вкупно 100.

Топ-10 најзелени земји во Европа:

Норвешка – 73,30
Австрија – 68,89