05.11.2023 Образование

Колку странски студенти студираат во земјите низ Европа?

Речиси секоја земја има странски студенти, но нивниот број се разликува од земја до земја.

Изминатава деценија бројот на странски студенти во европските земји е во пораст. Процентот на странски студенти е најголем во земјите од Западна и Централна Европа, каде што 10-15 отсто од студентите се од странство.

Податоци од Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) за 2020 година покажуваат дека од земјите во Европа, Луксембург има најголем процент на странски студенти - 48,4 отсто. Следуваат Обединетото Кралство со 20,1 отсто, Швајцарија со 18,1 отсто и Австрија со 18 отсто.

Од друга страна, Турција има најмал процент на странски студенти во Европа - 2,3 отсто. Грција има само 2,8 отсто, а Италија има 2,9 отсто.

Извор: Landgeist
Насловна фотографија: Pixabay