X
 31.08.2020 Живот

Доктор Хаус: Ако не знаеш да лажеш, не знаеш ни да препознаеш кога те лажат

„Доктор Хаус“ е американска телевизиска серија на авторот Дејвид Шор и Пол Атанасиј. Главната улога во оваа фантастична серија од осум сезони ја игра Хју Лори, кој со својата појава создаде лик на ексцентричен доктор, со остар ум и јазик. Ви пренесуваме неколку цитати што ќе ве воодушеват и насмеат.

- Ако не знаеш да лажеш, не знаеш ни да препознаеш кога те лажат.

- Успешните бракови се базираат на лаги.

- Работите се менуваат. Но тоа не значи дека ќе се променат на подобро.

- Сè е грев и сите плаќаме за него.

- Основната вистина на човековото постоење е сите да лажат. Единствена работа што варира е причината поради која се лаже.

- Да се биде нормалeн е досадно.

- Ако разговарате со Бога, вие сте религиозни. Ако Бог разговара со вас, вие сте психотични.

- Работете паметно, а не напорно.

- Она што го мислиш за мене нема да ме промени, но може да го промени она што го мислам за тебе.

- Смртта е ништо, животот е она што е тешко!

- Истовремено ме забавува и ме нервира тоа што мислиш дека треба да бидам помалку тврдоглав од тебе.

- Ако никој не те мрази, очигледно правиш нешто погрешно.

- Не постои тенка линија помеѓу љубовта и омразата. Помеѓу љубовта и омразата всушност е Кинескиот ѕид со вооружени чувари на секои 10 метри.

- Човечкиот мозок престанува да работи кога мисли дека ќе изгуби некој што го сака.

- Ако стапиш брак во дваесеттите, во триесеттите ќе бидеш шокиран од личноста со која живееш.

- Велат дека не може да се живее без љубов. Мислам дека кислородот сепак е понеопходен.

- Очите можат да измамат, насмевката може да лаже, но чевлите секогаш ја кажуваат вистината.

- Кога сакаш да ја знаеш вистината за некој, тој некој е последната личност што треба да ја прашаш.

- Можете да мислите дека не сум во право, но тоа не е причина да престанете да размислувате.

- Реалноста речиси секогаш греши.

- Вистината почнува со лаги. Размисли за тоа.

- Прилично сум сигурен дека нема да ми се допаднеш. Ништо лично, јас никого не сакам.

- Ако умираш, одеднаш сите ќе те сакаат.

- Добро сум, само не сум среќен.

- Не чувствувам ништо и тоа е прекрасно чувство.

Извор: Housemd-guide.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот