X
 31.10.2019 Живот

Каде се пријавува насилство врз дете?

Полициска станица, т.е. Министерството за внатрешни работи или Центарот за социјални работи се местата во кои се пријавува насилство или сомнеж за насилство врз дете. Тоа може да го направи секој граѓанин, а пријавата може да е анонимна. Институциите соработуваат меѓу себе, а полицијата за посериозни дела, како што објаснуваат оттаму, се обраќа на јавен обвинител, кој дава насоки за водење конкретна постапка.
Завчеравечер на социјалните мрежи беше споделено видео на кое се гледа како маж тепа мало дете.

Прочитајте повеќе на овој Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот