X
 01.01.2021 Наука

Научници ѕирнаа во мумија без да ја одвиткаат

Истражувачи користеле рендген-зраци за да погледнат во внатрешноста на мумија стара 1.900 години без да ја одвиткаат. Рендген-зраците биле искористени за да се одбегне оштетување на материјалите во кои била завиткана мумијата.

Било откриено дека станува збор за 5-годишно девојче кое било закопано со свет предмет.

Новиот метод би можел да се користи за анализа на внатрешноста на мумиите без потреба од нивно одвиткување.Извор: mashable.com
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука