X
 01.08.2020 Живот

Најбараните технолошки вештини за време на пандемијата

Пандемијата на коронавирусот предизвика пораст на побарувачката на алатки за онлајн-учење. Тоа значи дека луѓето бараат начини за да научат нови вештини и да се усовршат.


Фото: Freepik

Веб-страницата за вработување „Индид“ ги анализирала најчестите вештини кои се барале во огласите за работни места во областа на технологијата во мај. Ова се 15-те најбарани технолошки вештини за време на пандемијата според „Индид“.

Комуникациски вештини
Програмски јазик „Јава“
Програмски јазик „Пајтон“
Системски јазик „SQL“
Скриптен јазик „Јаваскрипт“
„Линукс“
Сертификат „AWS“
Методологија за развој на софтвер „Agile“
Програмски јазици „Ц“ и „Ц++“
Развој на софтвер
Софтвери „API“
Вештини за анализа
ХТМЛ5
„Макрософт офис“
Софтвери во стилот РЕСТ

Автор: Мејси Баерн
Извор: techrepublic.com
Насловна фотографија: Freepik
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот