X
 02.02.2022 Образование

Книга забранета во американските училишта е најпродавана на „Амазон“

Книга за холокаустот која е добитник на Пулицерова награда стана најпродавана на „Амазон“ откако беше забранета во училиштата во Тенеси, САД. Станува збор за стрипот „Маус“ на Арт Спигелман.

Во книгата се раскажува приказната на родителите на Спигелман за преживувањето во логорот „Аушвиц“ за време на холокаустот.


Фото: Wikipedia

Одборот за образование на округот Мекмин во Тенеси ја отстранил книгата од наставниот план и ја забранил во училиштата бидејќи во неа имало пцости и илустрации од голотија кои не биле соодветни за учениците.

Но оттогаш книгата стана бестселер. Родителите на авторот биле полски Евреи кои биле испратени во нацистичките кампови за време на Втората светска војна. Во стрипот Евреите се насликани како глувци, а нацистите како мачки.

За време на холокаустот загинале 6 милиони Евреи.

Извор: BBC
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование