X
 06.03.2024 Живот

„Бизнисот на задоволството“ доби награда за највпечатлив филм на фестивал во Аризона

Политичкиот трилер „Бизнисот на задоволството“ на режисерот Гоце Цветановски ја доби наградата за највпечатлив филм (Best Impact Film) на јубилејното 30. издание на „Седона интернешнал филм фестивал“ во Аризона, САД.

Фестивалот се одржуваше од 24 февруари до 3 март, а беа прикажани независни филмски остварувања од целиот свет.

Филмот на Цветановски претходно освои пет награди на филмските фестивали, од кои три за најдобар долгометражен филм во Бугарија, Перу и Панама, добитник е на специјална награда во Романија и за најдобра кинематографија во Албанија.

- Првпат награда во Америка и трет континент на кој филмот е награден. Од една страна, мислам дека со оваа шеста награда филмот го оправда своето постоење, но како вечен оптимист се надевам дека фестивалскиот живот на филмот ќе донесе и нови успеси - рече Цветановски.

„Бизнисот на задоволството“ ја следи приказната на новинарка која, опседната со исчезнувањето на нејзината најдобра пријателка, подготвува тајна операција со цел да разоткрие мрежа за трговија со жени. Но, како што нејзините соучесници се приближуваат до шефот, ситуацијата излегува од контрола.

Улогите ги толкуваат Муса Исуфи, Слаѓана Вујошевиќ, Исмаил Касуми, Дамјан Цветановски, Осман Ахмети, Елени Декидис, Мендим Муртези, Егзона Салиху, Авни Далипи и Катерина Коцевска, а Цветановски го потпишува и сценариото. Продуценти на филмот се Дритон Рамадани, Богдан Јончевски и Гоце Цветановски.

Филмот е снимен со поддршка на Агенцијата за филм.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот