X
 02.03.2024 Живот

Дали знаете што значи овој сообраќаен знак?

Значењето на овој сообраќаен знак е многу едноставно иако тоа е еден од знаците што многумина ги забораваат со текот на времето, откако ќе го положат возачкиот испит.

Дури и ако возите секој ден, невозможно е да ги знаете сите сообраќајни знаци. Па, ако некогаш сте виделе празен кружен знак со црвен круг и сте се збуниле, не сте сами.

За среќа, значењето е многу едноставно - забранет сообраќај за сите возила во двете насоки.

Некои исклучоци може да се „22:00-16:00“ или нешто слично. Ако го видите овој знак, тоа значи дека не треба да возите низ оваа зона, туку треба да изберете алтернативен пат.

Извор: 6yka.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот