03.03.2022 Живот

Илустрации што најдобро покажуваат што мисли светот за руската инвазија на Украина

„Или предајте се или ќе бидете уништени“ е реченицата што најчесто ја слушаат Русите кои по седми пат вршат воен напад врз соседна Украина. Руските сили во Украина ја интензивираа опсадата на клучните градови, вклучувајќи ги главниот град Киев и јужното пристаниште Мариупол, при што градоначалникот им кажал на жителите дека му бил даден ултиматум: или да се предаде или градот ќе биде гранатиран.

Руските сили ја презедоа контролата врз областа околу украинската нуклеарна централа Запорожје, најголемата електрана во Европа со шест од 15 нуклеарни реактори во Украина. Погодена е и ТВ-кула во Киев, во која животот го загубија пет лица.

Руската инвазија доминира и во уредничките карикатури во големите публикации низ светот. Кризата беше темата за која најмногу се зборуваше на интернет, а светските лидери ја осудија акцијата на Русија против соседната земја.

Еве некои од уредувачките карикатури за руско-украинската криза од целиот свет.

Владимир Путин на насловната страница на „Шарли Ебдо“

Насловната страница на францускиот сатиричен магазин во новиот број се однесува на тековната руска инвазија на Украина, а на неа е прикажан мајмун со ликот на рускиот претседател Владимир Путин, чија урина паѓа на нуклеарното копче.

Рускиот претседател се најде и во „Вашингтон пост“

Ен Телнас, карикатурист за „Вашингтон пост“, го нацрта Путин како се гледа во огледало и вели: „Ќе ја денацизирам Украина“. Огледалото не го одразува рускиот лидер, туку германскиот диктатор Адолф Хитлер. Минатата недела еден украински функционер објави илустрација на „Твитер“ на која Хитлер му се насмевнува на Путин. „Ова не е 'меме', туку наша и ваша реалност во моментов“, напиша тој  на „Твитер“.

Путин во индиските медиуми

Сатиш Ахариа, популарен индиски карикатурист, илустрирал скица на која е прикажан Путин со мустаќите на Хитлер. „Ајде да разговараме“, вели Путин, иако муниција му излегува од носот наместо воздух.

Кинески „Глобал тајмс“

Кинескиот државен весник „Глобал тајмс“ објави карикатура на која е прикажан маж кој носи капа со отпечатоци од знамето на САД. На бомбите фрла запалка наречена „проширување на НАТО“, односно „руско-украинскиот конфликт“.

„Гардијан“ ја поддржува Украина

Илустрацијата на Бен Џенингс во „Гардијан“ ја покажува одбраната на Украина. На него се гледа девојка во сино-жолта комбинација на облека, односно бојата на украинското знаме, како стои на руски тенк и нишани кон војник.

„Тајмс“ - во центарот на нападот

Карикатурата на Мортен Морланд во „Тајмс“ прикажува жена која стои пред зграда што гори. Држејќи хартија со наслов „Критериуми“, таа прашува друга жена која стои на последниот кат од зграда со знамето на Украина: „Реков, дали си подготвена да береш овошје?“ Жената која се наоѓа во зградата што гори држи бебе во рацете.

Ниту интернет-мемињата не се издвојуваат премногу од гледиштата на карикатуристите, па Путин може да се види во друштво на Хитлер, сам додека сите го напуштаат, во непријатни ситуации или како глодач.

Извор: Noizz.rs
Фото: Twitter