X
 03.04.2021 Наука

Овој месец на небото очекувајте „розова“ Супермесечина

Љубители на небото, подгответе се затоа што за кратко време на небото ќе се појави розова Супермесечина.

Супермесечината е феномен што се појавува кога полната Месечина се совпаѓа со најблискиот пристап на Месечината до Земјата во нејзината орбита. Ова предизвикува Месечината да изгледа особено голема и светла, поради скратеното растојание меѓу Месечината и Земјата.

Розовата Супермесечина е првата и единствена полна Месечина што ќе се случи токму овој месец.

Иако се нарекува „розова Месечина“, сенката на Месечината всушност нема да се разликува. Името потекнува од фактот дека небесниот настан одговара на расцветаниот розов мов, диво цвеќе што потекнува од источниот дел на Северна Америка.

Розовата Месечина ќе се појави на небото на 26 април и ќе остане видлива до вторник, 27 април.

Во текот на летото нѐ очекуваат уште неколку полни Месечини: „цветната“ Месечина, која ќе се појави на небото на 26 мај, Месечината „јагода“ на 24 јуни, „Месечината на еленот“ на 23 јули и Месечината „есетра“ на 22 август.


Извор: Housebeautiful.com
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука