X
 04.07.2023 Живот

Најдобрите фотографии од супермесечината

Јулската полна месечина е позната и како гром-месечина, прекар поврзан со честите бури низ Северна Америка во текот на целиот месец.

Оваа супермесечина го осветли небото над сите земји во светот. Таа е за 5,8 отсто поголема и 12,8 отсто посветла од обичната полна месечина.

Фото: Instagram

Фото: Instagram

Фото: Instagram

Фото: Instagram


Извор: The Guardian
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот