X
 03.09.2020 Наука

Мапа ја покажува локацијата на вашиот град пред 750 милиони години

Земјата многу се променила во последните 750 милиони години. Површината на нашата планета изгледала поинаку порано, а поради движењето на тектонските плочи, градовите што ги знаеме денес не биле на истата локација пред милиони години.

Ијан Вебстер создал интерактивна мапа која ја покажува локацијата на градовите во одредено време во историјата, од 20 милиони до 750 милиони години во минатото.


Фото: Локацијата на Скопје пред 600 милиони години/Screenshot

Мапата функционира едноставно. Го внесувате градот и одбирате година во која сакате да ја видите неговата локација. Интерактивната мапа може да ја видите тука.

Автор: Дејвид Песковиц
Извор: boingboing.net
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука