X
 14.04.2020 Култура

Виртуелна тура низ неодамна ископани куќи во Помпеја

Во последниве две години биле ископани многу остатоци од куќи во Помпеја. Во еден дом археолозите откриле траги од градина стара цел милениум, додека во друга куќа бил откриен прекрасен мозаик.

Благодарение на кратка виртуелна тура објавена од италијанското министерство за културно наследство и активности, сите со пристап до интернет може да ги видат овие остатоци. Во видеото може да се видат две куќи во Помпеја во „Реџио V“, дел од археолошкиот парк Помпеја.


Автор: Нора Мекгриви
Извор: smithsonianmag.com 
Фото: Youtube
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура