X
 03.10.2021 Живот

Како нелегалните рудници на злато во Африка ги уништуваат реките?

Гана е најголемиот производител на злато во Африка и 35 отсто од оваа руда ги ископуваат рудари што работат во нелегални рудници.

Овие нелегални рудници ги уништуваат површинските води и животите на одгледувачите на какао.

Владата на Гана ги затвора рудниците, но земјоделците стравуваат дека тоа не е доволно. Многу жители му се враќаат на нелегалното рударство бидејќи не можат да најдат друга работа.Извор: BBC
Фото: Screenshot/BBC
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот