X
 04.04.2021 Живот

Мала куќичка во австралиска шума создадена од рециклирани материјали

Структурите во вид на буквата А се чини како да се минато и потсетуваат на ера која е заменета со правоаголни модерни домови. Но, токму оваа носталгична привлечност ги прави совршени.

1

Наменета за мал број луѓе, скриена во австралиските шуми, куќата на дрво наречена „Крамп трихаус“ е маѓепсува на прв поглед. Со каучуково дрво од едната страна и ритче од другата страна, куќата е опкружена со зеленило. Има еколошката кабина изработена од рециклирани материјали од страна на „Крамп архитектс“.

2

4

Материјалите што се користеле за изградба на оваа куќа се набавени од разни локални извори, вклучувајќи демолиран автомобил и други стари конструкции што требало да се расклопат.

4

Фасадата на куќата овозможува прекрасен поглед заедно со природната светлина. Нудејќи приватност и комбинирајќи дизајн за деца и спокоен амбиент, оваа куќа е вистинско богатство.

Извор: Decoist.com
Фото: Decoist
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот