X
 04.05.2023 Живот

Најстрашните училишни престрелки кои се случиле во Европа

Нашиот регион не памети трагедија како онаа во Белград, во која 13-годишен ученик уби осум деца и чувар. Меѓутоа, на европскиот континент имало неколку страшни престрелки во училишта во последниот век. Првата датира од 1913 година, кога двајца осмоодделенци пукале во наставниците, а со себе имале и рачни бомби. Најбизарниот случај, пак, се случил во Русија, каде 26-годишен маж отворил оган во градинка и убил две деца на возраст од 4 и 6 години.

Првото пукање во училиште било во Германија во 1913 година

Најстарите вести за пукање во училиште се од Бремен, Германија. Тоа се случило на 20 јуни 1913 година во католичкото училиште „Света Мери“. Вооружениот 29-годишен невработен учител Хајнц Шмит пукал во учениците и наставниците, убивајќи пет девојчиња и ранувајќи повеќе од 20 други луѓе. Тој никогаш не бил суден за злосторството и бил испратен директно во ментална институција каде што починал во 1932 година.

Следниот масакр на европско тло е оној во училиште во Вилнус, денес главниот град на Литванија, кој тогаш бил дел од Полска. Тоа пукање се случило на 6 мај 1925 година во средно училиште за време на завршните испити. Двајца ученици од осмо одделение имале револвери и две рачни бомби. Тие убиле двајца ученици и еден наставник, а потоа се самоубиле. Весниците ширум светот пишувале за ова злосторство поинаку. Некои шпекулирале дека, со оглед на тешката артилерија што ја поседувале убијците, тие биле руски платеници.


Фото: Pixabay

Пукање во училиштето „Кунгслов“ во Шведска се случило на 4 март 1961 година. Тоа е првото пукање во училиште во Шведска. Седум ученици биле ранети со петнаесет куршуми испукани од насилникот, а еден ученик починал од здобиените рани. Сторителот бил 17-годишниот Ове Конри Андерсон.

Имало и постари напаѓачи

На 3 јуни 1983 година се случило училишното пукање во училиштето во Епштајн во Западна Германија. Насилникот бил 34-годишниот Карел Чарва. Тој убил три лица, наставник и полицаец, а ранил уште 14 лица користејќи две полуавтоматски пушки. На крајот тој се самоубил.

Пукање во училиштето „Рауманмери“ во Раума, Финска се случило на 25 јануари 1989 година. Тоа било првото такво пукање во Финска. Во тоа време, 14-годишен ученик од гореспоменатото средно училиште убил двајца негови соученици со пиштол што му припаѓал на неговиот татко. Насилникот тврдел дека е жртва на насилство од врсници. Бидејќи сторителот бил помлад од 15 години, никогаш не бил казнет за ова ужасно злосторство.

Основното училиште „Данблан“ во Шкотска на 13 март 1996 година било место на масакр кога 43-годишниот Томас Хамилтон застрелал и убил 16 ученици и наставник и ранил уште 15 пред да се самоубие.

Имало и терористички напади

Училишното пукање што се случило на 26 април 2002 година во гимназијата „Гутенберг“ во Ерфурт, Германија станало познато како Масакрот во Ерфурт. Сторител бил Роберт Штајн Ендузер, 19-годишен ученик кој бил избркан од училиштето. Тој застрелал и убил 16 луѓе, од кои 13 вработени, двајца ученици и еден полицаец, пред да си го одземе животот. Според учениците кои го преживеале овој масакр, насилникот ги игнорирал и ги нападнал само наставниците и вработените во училиштето, иако убил двајца ученици кога испукал неколку истрели во заклучената врата.

Осумнаесетгодишниот поранешен ученик Себастијан Босе застрелал и ранил пет лица во училиште во Емсдетен, Германија на 20 ноември 2006 година. Тој фрлил и неколку бомби пред да се самоубие.

Една година подоцна, на 7 ноември 2007 година, се случило пукање во средното училиште „Јокела“ во Финска. Вооружениот напаѓач, 18-годишниот Пека-Ерик Овинен, утрото влегол во училиштето вооружен со полуавтоматски пиштол. Тој убил осум лица и ранил едно лице во прстот пред да си пука во главата. Овинен почина подоцна истата вечер во болница во Хелсинки.


Фото: Pixabay

Друго пукање во училиште се случило утрото на 11 март 2009 година, во средно училиште во Виненден, југозападна Германија, кое подоцна продолжило на друга локација. Пукањето резултирало со 16 смртни случаи, вклучувајќи го и самоубиството на сторителот, 17-годишниот Тим ​​Кречмер, кој дипломирал една година претходно.

И Франција имала неколку престрелки. Престрелките во училиштата во Тулуз и Монтобан биле серија терористички напади на исламисти кои ги извршил Мохамед Мера во март 2012 година. Негова цел биле војници на француската армија, како и деца и наставници во еврејско училиште. Вкупно седум лица загинале, а уште пет биле ранети.

Еден напаѓач убил две мали деца во градинка

На 3 февруари 2014, 15-годишниот средношколец Сергеј Гордеев почнал да пука во училиште во областа Отрадноје во главниот град Москва, Русија, а еден учител бил убиен. Гордејев потоа зел како заложници 29 студенти, убил еден полицаец, а друг повредил. Подоцна ѝ се предал на полицијата.

Следното пукање во училиште се случило на 11 мај 2021 година во Казан, Татарстан, во западниот дел на Русија. Убиецот бил 19-годишниот Илназ Гаљавиев, поранешен ученик во училиштето, а заедно со истрелите активирал и бомба. Девет лица загинале, седум ученици од осмо одделение и двајца наставници, а 23 биле ранети.

Во септември 2022 година се случило масовно пукање во училиште во Ижевск, Русија. Вооружен со два пиштола и голем број куршуми, напаѓачот Артем Казанцев влегол во училиштето и пукал во неколку училници. Тој упаднал во неколку училници и неселективно пукал во сите внатре. Казанцев во своето дивеење убил 17 луѓе, меѓу кои 11 ученици на возраст од 7 до 15 години, неговиот учител и уште двајца возрасни.

Уште едно пукање имало во 2022, во градинка во Русија. Сторител бил 26-годишниот Руслан Ахтјамов, кој влегол во градинката и убил вработен. Убил и две мали деца додека спиеле, а според медиумите, децата биле на возраст од 4 и 6 години. По пукањето, Ахтјамов се самоубил.

Извор: Srednja
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот