X
 05.03.2022 Живот

Гринделвалд - едно од најубавите села во Швајцарија

Гринделвалд не е само едно од најубавите села во Швајцарија, туку е и совршена дестинација за туристите.


Прекрасното село Гриневалд, сместено во центарот на планините Берни, ветува прекрасен престој во „скутот на природата“. Градот нуди одлично бегство од метежот и вревата со својот алпски раскош и прекрасна природа. Гринделвалд е меѓу најшармантните туристички атракции во земјата.
Раскошот на Гринделвалд е незаменлив поради неговите чисти, блескави езера, прекрасни патеки покриени со цвеќиња и огромни бујни падини.


Извор: The Travel
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот