X
 28.11.2023 Живот

Во оваа земја јавниот превоз е бесплатен за туристите - постои само еден услов

Земјата на часовниците, банкарите и чоколадото крие многу пејзажи кои го одземаат здивот, што во голема мера може да се припише на фактот дека голем дел од нејзината територија е покриен со Алпите, кои се познати по тоа што се едни од најубавите планински региони во светот.

Сите ќе се согласиме: Швајцарија е навистина убава и популарна дестинација која многу туристи ја избираат. Сепак, не е тајна дека оваа авантура може да биде исклучително скапа. Омилените метрополи во Швајцарија имаат репутација на скапи градови, а тоа се однесува и на туристичките посети, како и на општите трошоци за живот и недвижности. Сепак, поискусните знаат дека секогаш постојат начини и мали трикови како да заштедите при патување.

Бесплатен јавен превоз за сите што престојуваат барем една ноќ во хотел

Иако возењето е евтино, јавниот превоз може брзо да го оптовари вашиот буџет за патување, особено ако планирате често да патувате. Меѓутоа, во Швајцарија туристите имаат можност да уживаат во бесплатно користење автобуси, возови и трамваи во повеќето делови на земјата. За да го исполните условот за бесплатен јавен превоз, потребно е да резервирате најмалку едно ноќевање во туристичко сместување, кое вклучува хотели, хостели и кампови. По пристигнувањето на вашата дестинација, ќе добиете таканаречена „картичка за гости“, која овозможува бесплатен пристап до трамваи, возови и автобуси во градот или одредена локална област.

Картичката се предава при пријавувањето и се издава во хартиена или дигитална форма, во зависност од дестинацијата. Ако престојувате на место кое не ги исполнува условите (како „Ер-би-ен-би“) или кај пријатели или роднини, оваа картичка е достапна во туристичката канцеларија за неколку евра.

Оваа понуда е достапна во повеќето поголеми швајцарски градови, како и во некои села и планински области. Со овој систем единствениот билет што треба да го платите е оној за превоз на денот на пристигнување до вашето сместување.

Картичката нуди и други предности

Оваа картичка обезбедува дополнителни поволности, вклучително и попусти на туристичките атракции. На пример, во Цирих овозможува бесплатен или влез со попуст во 43 музеи. Во Бриенц добивате бесплатна обиколка на селото и попусти на жичниците. Доколку престојувате во Базел, со картичката ќе уживате и во бесплатен безжичен интернет и разгледување на градот по половина цена.

Швајцарија е особено магична во зима


Од импресивната долина Лаутербрунен, низ малите села со само неколку жители до живописното возење со возот „Бернина експрес“, не е тајна дека оваа магична земја е една од најубавите во светот. Целата нејзина област нуди мир и спокојство за оние што сакаат да уживаат во недопрената природа на Алпите, а особено е магична во постудените месеци кога планинскиот пејзаж е прекриен со снежна прекривка.

 

Извор: b92.net
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот