05.03.2024 Живот

Жени од Гренланд ја тужат Данска поради принудна контрацепција

Група жени од Гренланд ја тужат Данска, поранешниот колонијален владетел на тој арктички остров, за присилна контрацепција спроведена во 60-тите години и бараат паричен надомест, соопштија нивните адвокати.

Кампањата за контрола на раѓањето излезе на виделина кога данската јавна радио-телевизија ДР објави во 2022 година дека според официјалните податоци, меѓу 1966 и 1970 година 4.500 интраутерини влошки, таканаречени хормонски спирали, биле вметнати кај жени и девојчиња на возраст од 13 години без нивно знаење или согласност.

Ова е еден од неколкуте случаи кои откриваат недолично постапување на данските власти кон луѓето во нивната поранешна колонија.

Гренланд беше данска колонија до 1953 година, а сега е полуавтономна територија на Данска со население од само 57.000 жители.

Во октомври група жени, сега во нивните 70-ти и 80-ти години, ја тужеа Данска за отштета од 300.000 дански круни (43.630 американски долари).

-Моите клиентки веруваат дека биле изложени на прекршување на човековите права затоа што спиралата била вградена против нивна волја, а во повеќето случаи во време кога биле сè уште девојчиња - рече Мадс Праминг, адвокат на групата жени.

Тужбата е службено поднесена против данското министерство за здравство.

Извор: МИА

Живот