X
 05.06.2018 Забава

Топката за првиот натпревар од Светското првенство дојде од вселената

По 168 дена поминати во Меѓународната вселенска станица, астронаутите Антон Шкаплеров, Скот Ингл и Норишге Канаи слетаа во капсулата „Сојуз МС-07“ во близина на градот Жесказган, во казахстанската степа.

На снимката што ја пренесуваше Федералната вселенска агенција на Русија (Роскосмос) може да се види како слетува капсулата и како космонаутот Антон прв излегува надвор.

- Малку сме уморни, но и среќни поради тоа што го направивме и што се вративме на Земјата - рече тој.

На снимката може да се видат Шкаплеров и неговиот колега Олег Аремијев како во станицата си додаваат фудбалска топка. Како што пренесоа руските медиуми, со таа топка ќе се игра натпреварот на отворањето на Светското фудбалско првенство, на 14 јуни во Москва, иако од ФИФА сѐ уште ја немаат потврдено таа информација.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава