X
 06.04.2022 Спорт

Стадионите за Светското фудбалско првенство во Катар имаат климатизери

Катар претставил осум стадиони за Светското првенство во фудбал, а ова е првпат во историјата ова првенство да не се одржува во текот на летото.

Светското првенство годинава ќе се одржи во ноември и декември, кога во Катар треба да има температури околу 25 Целзиусови степени. Иако оваа температура не е превисока, на стадионите ќе има климатизери за да им биде удобно на играчите и на навивачите.Технологијата за напојување на климатизерите делумно користи сончева енергија, а била развиена со помош на универзитет во Катар. Со оваа технологија воздухот ќе се прочистува освен што ќе се лади.

Отворањето на првенството е закажано за 21 ноември, а првиот натпревар ќе биде одигран помеѓу Сенегал и Холандија.

Извор: Idesh
Насловна фотографија: Twitter
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Спорт