X
 06.07.2022 Живот

Барселона отвора засолништа од топлотните бранови

Можеби звучи неверојатно, но во Европа постојат климатски засолништа. Каталонските власти отвориле засолништа од топлото време во делови од Барселона за граѓаните да може да се засолнат во текот на денот доколку не се блиску до домот или немаат можност за разладување на домот.

Минатата година имало 70 вакви засолништа во Барселона, а оваа година дури 200. За оваа цел биле пренаменети многубројни музеи, библиотеки, паркови и образовни установи. На овие места најчесто има фонтани за разладување, градини и зелени ѕидови, како и чадори за заштита од сонце и нови покриви за подобра вентилација.


Фото: Barcelona 

Се проценува дека 90 отсто од жителите на Барселона може за 10 минути пеш да стигнат до барем едно вакво засолниште.

Барселона, исто така, засадила нови дрвја и претворила околу 1.000 квадратни метри тротоари во зелени површини. Засолништата од топлотни бранови биле отворени на 15 јуни и ќе бидат достапни до 15 септември.


Фото: Barcelona 


Засолништата имаат и едукативна функција, односно имаат цел да ја подигнат свеста на луѓето за климатските промени. Според анкета од 2020 година, речиси 9 од 10 жители на Шпанија сметаат дека климатските промени се сериозен проблем.


Фото: Barcelona 


Извор: Green
Насловна фотографија: Barcelona 
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот