X
 06.11.2019 Живот

Мигрантка се породи во шума во Хрватска

Бремена Ирачанка се породи во шума во близина на местото Глина, околу 70 километри јужно од Загреб, откако нелегално влегла во Хрватска со сопругот, соопшти денеска полицијата.

Девојчето е родено вчера. Жената била во последната недела од бременоста, па полицијата повикала и брза помош. Тие ѝ помогнале да се породи на самото место пред да пристигне брзата помош. Таа и бебето подоцна биле префрлени во Општата болница во Сисак.

Истрагата откри дека трудницата е од Ирак и нелегално ја преминала границата. Мажот имал намера да аплицира за азил и се наоѓа во прифатилиштето за баратели на азил во Загреб, додека жената и бебето сè уште се во болница.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот