07.01.2023 Култура

Легендарни божиќни филмови на кои секогаш со задоволство се враќаме

Ерата на стриминг-платформите предизвика многу филмови кои ни исчезнале од меморијата, повторно да се вратат и да бидат меѓу топ-најгледаните.

Оваа година, на пример, сите зборуваа за враќањето на Линдзи Лохан со нејзиниот нов божиќен филм на „Нетфликс“, а филмот со денови беше на врвот на топ-листите. Ако сте го гледале, сигурно ќе се најде на вашата листа со омилени.

Но, филмовите во продолжение дефинитивно ви оставиле впечаток и на нив би се враќале секој Божиќ.

„Божиќни хроники (2018)

Одличен божиќен филм во кој целото семејство ќе ужива. Заплетот на филмот ја следи приказната за сестрата и братот Кејт и Теди Пирс, чиј божиќен план е да го „уловат“ Дедо Мраз, односно да го снимаат, но нивниот план станува една од најлудите и најголеми авантури кои никогаш не можеле да ги замислат. Откако случајно ја уништиле санката на Дедо Мраз, братот, сестрата и лукавиот Дедо Мраз имаат само една ноќ да го спасат Божиќ. Во овој филм глумат големиот Курт Расел, Оливер Хадсон, Дарби Камп и Џуда Луис. Инаку, во една неодамнешна анкета во Велика Британија, Курт Расел заврши на второто место за најомилени божиќни ликови на сите времиња.

„Всушност, љубов“ (2003)

Еден од најпопуларните божиќни класици. Филмот прикажува различни љубовни приказни кои некако се поврзани една со друга - но тоа станува очигледно за гледачот дури на крајот од филмот. Ѕвездената екипа актери ја направи оваа филмска приказна апсолутна божиќна класика - Хју Грант, Ема Томпсон, Лијам Нисон, Кира Најтли или Колин Фирт. Одличен, трогателен и многу забавен филм кој доаѓа со одличен крај.

„Како Гринч го украде Божиќ“ (2000)

Озлогласениот Гринч ужива многу поголем степен на препознатливост во САД отколку кај нас. Гринч, кој го глуми Џим Кери, исто така помогна ликот да блесне под зелената маска. Станува збор за модерна бајка која ги отсликува љубовта и магијата на Божиќ и создава вистинско празнично расположение.

„Керол“ (2015)

Филмот следи две жени со различно потекло кои започнуваат љубовна врска во Њујорк во 50-тите. Младата Тереза ​​Беливет е продавачка во Менхетен и сонува за поисполнет живот кога Керол, атрактивна жена заробена во брак без љубов, ќе влезе во нејзиниот живот. Наскоро двете жени се заљубуваат една во друга. Во филмот глумат Кејт Бланшет, Руни Мара, Сара Полсон и Кајл Чендлер.

„Сопругата на проповедникот“ (1996)

Дензел Вашингтон не е познат по комедии, долгата кариера на оскаровецот е исполнета со акциони филмови и интензивни драми - но тој е повеќе од способен да ве насмее. Оваа приказна се случува во периодот пред Божиќ. Свештеникот Хенри Бигс е особено зафатен со црковни работи. Тој посветува малку време на семејството и неговата сопруга Јулија, а нивниот брак е на работ на колапс. Во тоа време ангел по име Дадли се појавува да му помогне на семејството, но одеднаш тој самиот станува извор на нови проблеми. Заедно со Дензел глумат и Витни Хјустон и Кортни Б. Венс.

„Да се сретнеме во Св. Луис“ (1944)

Филмот во режија на Винсенте Минели ќе ви овозможи да се потсетите на старите, подобри времиња, безвремената Џуди Гарланд, песните кои го одбележаа самиот почеток на 20 век со хитови како „Have Yourself a Merry Little Christmas“. Станува збор за еден од најуспешните мјузикли на сите времиња, разиграна, исклучително шармантна, весело глумена и брилијантно насочена посветеност на романтичната младост. Снимен е во тешки времиња, за време на Втората светска војна, а од пет номинации за „Оскар“, Маргарет О'Брајан ја доби онаа за најдобра детска актерка.

„За едно момче“ (2002)

Филмот е базиран на истоимениот бестселер на Ник Хорнби, еден од најпопуларните современи британски писатели. 12-годишниот Маркус живее со својата депресивна разведена мајка и се обидува да ја „поврзе“ со ергенот Вил (Хју Грант), со кого склучува необично пријателство. Филмот е полн со трогателни и тажни, но и многу смешни и комични моменти. Романот, како и филмот, беше голем хит, а некои критичари сметаат дека улогата на Вил е најдобрата улога на Хју Грант.

„Животот е прекрасен“ (1946)

Филм кој на почетокот не доби многу позитивни критики од критичарите, но на крајот имал 5 номинации за „Оскар“ и „Златен глобус“ за најдобра режија. Децении подоцна почна масовно да се прикажува на телевизија и стана еден од најпопуларните божиќни и новогодишни филмови на сите времиња.

„Сам дома“ (1990)

Овој филм е филмска класика, па еднаш годишно ќе замижуваме пред неодговорното родителство и неубедливо неспособните разбојници. Во оваа шармантна божиќна авантура фокусот е на осумгодишното момче (Меколи Калкин) кое секогаш е неколку чекори понапред од своите гонители (Џо Пеши и Даниел Стерн). Посебната атмосфера на филмот, исполнета со божиќна музика и украси, заедно со несреќите на малиот Сем, се заслужни за филм кој гарантира забава.

„Празникот“ (2006)

Камерон Дијаз и Кејт Винслет глумат две жени очајни за промена кои одлучуваат да си ги променат домовите: Дијаз оди во Лондон, а Винслет во Лос Анџелес. Филмот испраќа прекрасна порака за важноста да се зближиме со семејството и пријателите.

Извор: Putnikofer.hr
Фото: Screenshot/YouTube