X
 07.04.2023 Наука

Во Данска има банка во која се чуваат 10.000 човечки мозоци

Универзитетот на Јужна Данска складирал околу 10.000 човечки мозоци собрани без согласност на пациенти кои умреле во психијатриски институции низ целата земја во текот на четири децении.

Се верува дека ова е најголемата колекција од ваков вид во светот.

Во 90-тите години данскиот етички совет одлучил дека овие мозоци може да се користат за истражување. Експертите велат дека со текот на годините колекцијата помогнала во истражувањето на многу болести, како што се деменција и депресија.


Извор: ВВС
Фото: Screenshot/BBC
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука