X
 07.05.2019 Образование

Знае ли некој што со децата што нема да ги примат во школо зашто не се вакцинирани?

Децата што не ги примиле вакцините кои се предвидени со редовниот вакцинален календар во земјава нема да бидат запишани во прво одделение, истакнаа од Владата. Но, што со овие деца? Како ќе се образоваат? Засега нема одговор на ова прашање. Јасно е само дека платената казна за недозволување да се вакцинира детето не го амнестира родителот тоа да биде невакцинирано, истакнуваат од Државниот и санитарен здравствен инспекторат (ДСЗИ).

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование