X
 07.06.2021 Технологија

Јужнокорејски дизајнер создаде „трето око“ за корисниците на паметни телефони

Дваесет и осумгодишниот Паенг Мин-вук развил роботско „трето око“ што корисниците на паметните телефони може да го стават на челото за да избегнат повреди додека се движат и истовремено го користат паметниот телефон.

Уредот отвора транспарентен капак кога ќе забележи дека главата на корисникот е спуштена и насочена кон екранот на телефонот. Кога корисникот е оддалечен еден или два метра од пречката, уредот емитува звучен сигнал за предупредување за претстојна опасност.

- Ова е иднината на човештвото со три очи - вели Паенг, кој е дипломиран студент по инженерски дизајн за иновации во Лондон, демонстрирајќи ја употребата на третото око во област во Сеул.

- Бидејќи не можеме да ги тргнеме очите од паметните телефони, потребно ни е дополнително око - вели тој.Извор: Reuters
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија