X
 09.02.2017 Технологија

Уред кој знае да ги прочита вашите емоции

мерач

Научниците од Институтот за технологија во Масачусетс создадоа уред во вид на часовник кој со помош на вештачка интелигенција „го чита“ тонот на вашите разговори и реагира ако вашиот соговорник е досаден и со тоа разговорот ви е досаден.

Уредот ја следи работата на срцето, крвниот притисок, температурата и движењата. Научниците ги комбинирале овие информации со аудио снимки за да ја анализираат висината на тонот во разговорот, нивото на енергија и вокабулар и направиле алгоритам кој сето тоа го проценува со точност од 83%.

Уредот ги разбира тоновите на среќа, тага и неутралните тонови и сигнализира ако ви е досадно. Може да се поврзе и со паметен телефон и кога ви е досадно започнува да вибрира.

Креаторите велат дека овој уред може да им помогне на луѓето кои патат од аутизам и имаат проблем со искажување на емоциите.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија