X
 07.08.2023 Наука

Русија со своја мисија на Месечината

Русија на 11 август почнува со евакуација на село на далечниот исток на земјата, како подготовка за лансирањето на првата руска мисија за слетување на Месечината. Ова ќе биде прво лансирање на руско летало на Месечината по 1976 година, објави руската вселенска агенција Роскосмос.

Жителите на селото Шахтински во руската област Хабаровск, југоисточно од местото на лансирање, ќе бидат евакуирани рано наутро в петок, бидејќи селото се наоѓа во област каде што се предвидува дека ќе паднат ракетните стабилизатори по лансирањето.

Леталото „Луна-25“ ќе биде лансирано од космодромот „Восточни“, кој се наоѓа на околу 5.550 километри источно од Москва. Во соопштението се додава дека тоа ќе биде првото вселенско летало што ќе слета на јужниот пол на Месечината и дека целите на мисијата се развивање технологии за меко слетување, истражување на внатрешната структура на Месечината и барање ресурси, како вода и друго.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука