07.10.2023 Живот

Оваа европска земја нуди најдобар баланс помеѓу работата и животот

Норвешка е на врвот во Европа кога станува збор за постигнување баланс помеѓу работата и животот, покажува ново истражување.

Истражувањето, спроведено од „Спермајтајм“, ги разгледало клучните показатели, вклучувајќи ги законските работни часови, правото на годишен одмор, политиките за родителско отсуство, регулативите за прекувремена работа, минималната плата и еднаквоста на приходите.

Норвешка ги надминува европските соседи

Постигнувајќи го највисокиот вкупен резултат - 9 од 10 во Индексот за баланс помеѓу работата и животот, Норвешка им нуди на граѓаните најдарежливи политики за родителско отсуство (46 недели платено отсуство), пократки работни часови (37,5 часа неделно) и 25 дена платен годишен одмор.

Исто така, истражувањето покажа дека работниците во Норвешка имаат помала веројатност да работат долги часови во споредба со нивните европски колеги.

Норвешка нуди највисоки минимални плати од сите 43 европски земји вклучени во истражувањето. Минималната плата е 3.800 евра. Освен тоа, Норвешка има силна социјална безбедносна мрежа, која вклучува платено родителско отсуство, прифатлива цена на градинките и национална здравствена услуга.

Шведска се најде на второто место со вкупен резултат од 8,9, а Австрија и Холандија се на третото место со резултат 8,8.

Други земји што влегоа во првите десет за баланс меѓу работата и животот се Данска, Германија, Словенија, Исланд и Луксембург.

Извор: Startups.co.uk
Фото: Freepik