X
 08.05.2024 Уметност

Неверојатна улична уметност што користи урбани елементи

Уште од 2006 година уметникот Оакоак како платно ги користи улиците, ѕидовите, тротоарите и патиштата. Тој ги создава своите цртежи со цел да предизвика насмевка кај пешаците на места каде што најмалку очекуваат.

Неговиот пристап се состои од пренасочување на урбаните елементи, играње со недостатоците кои на прв поглед изгледаат досадно. Така тој додава своја визија и на поетски начин создава уметничко дело.

1

3

4

5

6

7

8

9

10

Извор: Streetartutopia.com
Фото: Gaston Lagaffe
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност